Rezultate

31 martie 2017 – 2 aprilie 2017

MIB_6378

Trofeul “Dinu Lipatti”

EVA GARET (10 ani) – Colegiul Național “George Enescu” București

Premiul special pentru Interpretarea muzicii lui “Dinu Lipatti”

Andra Maria Mărgineanu – (20 ani) – Universitatea Națională de Muzică București

Categoria A

Locul I – neacordat

Locul al II-lea – Alexandra Mădălina Suciu

Locul al III-lea – Ariana Georgiana Pârvulescu

Mențiune – Alexandra Diana Constantinescu

Categoria B

Locul I- neacordat

Locul al II-lea – Maya Flavia Bodea

Locul al III-lea – Tudor Toma, Carla Ungureanu

Mențiune – Teodora Andreea Constantinescu

Categoria C

Locul I – Eva Garet

Locul al II – lea – Darian Gabriel Burcea, Raluca Ioana Strîmbeanu, Ana Maria Teodora Țolu

Locul al III-lea – Alina Daria Albei, Dragoș Andrei Obadă, Andrei George Zorilă

Mențiune – Maria Louisa van Staden

Categoria D

Locul I – Victor Gabriel Antonescu

Locul al II-lea – Matei Cristian Lăbunț, Theodore Mihai Mezei, Răzvan Zbranca

Locul al III-lea – Ovidiu Valentin Dendrino

Categoria E

Locul I – neacordat

Locul al II-lea – Oana Alexandra Leluțiu, Christopher Salinas

Locul al III-lea – Frederick Ion van Staden, Vlad Ciocoiu

Categoria F

Locul I – Alexia Dănăcică

Locul al II-lea – Nil Mladin

Locul al III-lea – Bogdan Marian Drăgănescu, Alexandru Manolache

Mențiune – Ilinca Simescu

Categoria G

Locul I –  Maria Diana Petrache

Locul al II-lea – Gabriel Gîțan, Andra Maria Mărgineanu, Marina Bratu, Cristina Teodora Gârbea, Florin Mantale

Locul al III-lea- Iulian Ochescu, Sabina Iuliana Oprea, Teodora Țepeș, Abel Edison Corban, Maria Cristina Ionel

22 aprilie 2016 – FINALA

Locul I – Constantin Borodin (violoncel) – 115 p

Locul al II-lea – Cvartet cu pian al Universității de Arte “George Enescu” Iași (Ana Maria Fotache, Loredana Apetrei, Florin Burlacu, Dragoș Cantea) – 105 p

Locul al III-lea – Marius Helciu (marimbafon) – 65 p

Locul al IV-lea – Carla Maria Stoleru (flaut) – 55  p

Locul al V-lea – Leona Crasi (pian) și Mircea Oaneș (chitară) – 40 p

21 aprilie 2016 – Etapa instrumentelor cu coarde

1.Constantin Borodin (violoncel) – 54 p – calificat în finală

2.Liviu Cristian Scripcaru (vioară) – 44p

3.Monica Bejenaru (violă) – 25 p

4.Bogdan Costache (vioară) – 24 p

5.Alexandra Curcă (violoncel) – 13p

6.Melanie Higgins (violoncel) – 11 p

7.Florin Burlacu (violoncel) – 8 p

21 aprilie 2016 – Etapa intrumentelor de percuție

1.Marius Helciu – 57 p – calificat în finală

2.Petre Mihăilescu – 56 p

3.Irina Rădulescu -27p

4.Nichita Domide – 22 p

5.Bogdan Dumitraș – 13 p

6.Gergely Reman – 3p

6.Ioana Maria Văleanu -3p

20 aprilie 2016 – Etapa instrumentelor de suflat

1.Carla Maria Stoleru – flaut – 57 p – calificată în finală

2.Elena Greciuc – flaut – 28 p

3.Mihai Vaida – flaut – 25 p

4.Vlad Dănilă – fagot – 14 p

5.David Zoltan Borzasi – flaut – 9 p

6.Lorena Palade – flaut – 7 p

19 aprilie 2016 – Etapa muzica de camera

1.Cvartet cu pian al Universității de Arte “George Enescu” Iași (Ana Maria Fotache, Loredana Apetrei, Florin Burlacu, Dragoș Cantea)  -132 p – calificat în finală

2.Duo de viole al Universității de Arte “George Enescu” Iași (Loredana Apetrei și Monica Bejenaru) – 32 p

3.Duo de flaute al UNMB ( Lorena Palade și Carla Stoleru) – 15 p

19 aprilie 2016 – Etapa chitara

1.Mircea Oaneș – 40 p – calificat în finală

2.Ana Maria Bibescu – 35 p

3. Lucian Manciu – 24 p

4.Bogdan Cioceanu – 18 p

5. Florin Alexandru Ștefănoiu – 16 p

6. Oana Elena Iordache – 12 p

18 aprilie 2016 – Etapa pian 

1.Leona Crasi – 36 p – calificată în finală

2.Abel Corban – 34 p

3.Cătălin Răducanu – 33 p

4.Tudor Cioceanu – 25 p

5.Andra Mărgineanu – 23 p

6.Lucia Iordache – 19 p

7.Cristian Crângașu – 16 p

10 aprilie 2015 – FINALA

Locul I – Ștefan Diaconu (flaut) – 75 p

Locul al II lea – Alexandru Totan (violoncel) – 55 p

Locul al III lea – Ionuț Gabriel Diaconu (pian) – 45 p

Locul al IV lea – Florin Alexandru Ştefănoiu (chitară) – 35 p

Locul al V lea – Constantin Muşat (vioară) – 15 p

10 aprilie 2015 – Etapa violoncel

1.Alexandru Totan – 43 p – calificat în finală

2. Alexandra Căplescu  – 14 p

3. Daniel Demian – 12 p

4. Constantin Borodin – 9 p

5. Andreea Brăilescu – 2 p

9 aprilie 2015 – Etapa chitara

1. Florin Alexandru Ștefănoiu – 83 p – calificat în finală

2. Serghei Manaf – 65 p

3. Bogdan Cioceanu -33 p

4. Mădălin Antonesei – 32 p

5. Oana Elena Iordache – absent

8 aprilie 2015 – Etapa vioara

1. Constantin Muşat – 58 p – calificat în finală

2. Nicolae Dobrovicescu – 56 p

3. Iolanta Eremie – 30 p

4. Andrei Luca Mărăcine – 17 p

5. Irina Movileanu – 15 p

6. Renata Băluță – 13 p

7 aprilie 2015 – Etapa instrumente de suflat din lemn

1. Ștefan Diaconu – 51 p – calificat în finală

2. Ioana Alexandra Ghioc – 27 p

3. Ciprian Melente – 12 p

4. Doina Pisnic – 10 p

6 aprilie 2015 –  Etapa pian

1. Ionuț Gabriel Diaconu – 46 p – calificat în finală

2.Teodora Țepeș – 44 p

3. Leonard Șarpe – 31 p

4. Valentin Malanețchi – 27 p

5. Abel Corban – 21 p

6. Madalina Danila – 11 p

13 aprilie 2014 – FINALA

Locul I si Trofeul “Alexandru Moroşanu”
DUO KITHARSIS – Alexandra Petrişor şi Dragoş Horghidan – 105 p

Locul II
MIhai Boboiescu – fagot – 80 p

Locul III
Iulian Ochescu – pian – 75 p

Premiu Special Bursă din partea ExcesMusic la ediţia a XII a a Academiei ICon Arts – Cisnădie 2014
Adrian Harabaru – violoncel

Locul IV
Radu Croitoru – violoncel – 65 p

Locul V
Maria Anca Jurcă – vioară – 50 p

Locul VI
Patrick Cojerean – vibrafon – 30 p

Locul VII
Alexandra Ştirban – canto – 15 p

12 aprilie 2014 – Etapa Percuţie
1. Patrick Cojerean – vibrafon – 20 p – calificat în finală
2. Irina Gabriela Rădulescu – marimbafon – 12 p
3. Lucian Vasile Simon – marimbafon – 11 p
4. Anda Bogdan – marimbafon + vibrafon – 6 p
5. Alexandru Munteanu – marimbafon – 5 p

11 aprilie 2014 – Etapa Vioară
1. Maria Anca Jurcă – 31 p – calificată în finală
2. Sabin Penea – 27 p
3. Aron Cavassi – 10 p
4. Ana Maria Ţipeanu – 9 p
5. Ştefan Roşu – 6 p
6. Alexandra Tănase – 3 p
6. Alexandru Cozma – 3 p

11 aprilie 2014 – Etapa Muzica de cameră
1. Duo Kitharsis – (Alexandra Petrişor şi Dragoş Horghidan) – 60 p – calificat în finală
2. Trio cu pian Academia Gheorghe Dima din Cluj – (violonistul Paul Moldovan, violoncelistul Jakabffy Kristof şi pianistul Luca Pulbere) – 45 p
3. Cvintet de suflători al Universităţii Naţionale din Bucureşti – (flautista Anca Cristescu, oboista Andreea Dragomir, clarinetistul Stefan Voinic, cornistul Alexandru Puiu şi fagotistul Alexandru Duda) – 25 p
4. Trio cu pian al Universităţii Naţionale din Bucureşti- (violonista Sânziana Cristina Dobrovicescu, violoncelista Alexandra Căplescu şi pianista Ioana Laura Isar) – 20 p

10 aprilie 2014 – Etapa Canto
1. Alexandra Ştirban – soprană – 57 p – calificată în finală
2.Andreea Marin – 45 p
3.Oana Meregiu – 18 p
4.Maria Ungheanu – 13 p
5.Rodica Bunea – 9 p

Miercuri 9 aprilie 2014 – Etapa Violoncel
1. Radu Croitoru – 26 p – calificat în finală
2.Constantin Borodin – 8 p
3.Alexandra Căplescu – 7 p
4.Alexandru Totan – 6 p
5.Adrian Precup – 1 p
6.Adrian Harabaru – 0 p

8 aprilie 2014 – Etapa Instrumente de suflat din lemn
1. Mihai Boboiescu – fagot – 42 p – calificat în finală
2.Manuela Luciana Mureşan – oboi – 38 p
3.Ştefan Voinic – clarinet – 23 p
4.Cristina Cincan – oboi – 18 p
5.Ion Andrei Caval – clarinet – 16 p
6.Maria Andreea Dragomir – oboi – 12 p
7.Alexandru Daniel Duda – fagot – 12 p

7 aprilie 2014 – Etapa PIAN

1. Iulian Ochescu – 42 p calificat în finală
2. Daria Ioana Tudor – 34 p
3. Fabiola Ioniță – 31 p
4. Mihnea Malk Mărginean – 30 p
5. Bianca Diaconescu – 14 p

Alexantru Tala – retras – probleme medicale
Horia Andrei Ghita – neprezentat

6 aprilie 2013 – FINALA

Premiul I 

Simona Croitoru – vioară – 150 p

Premiul al II lea

Horaţiu Luduşan – violoncel – 105 p

Premiul al III lea

Mihai Boboiescu – fagot – 85 p

Bursă oferită de ExcesMusic la editia a XI a a Academiei ICon Arts

Oana Leonte – flaut

Finalişti

Teodora Ţepeş – pian – 80 p

Oana Leonte – flaut – 60 p

Cvartetul Solartis – 45 p

6 aprilie 2013 – etapa flaut – oboi

1. Oana Leonte – 44 p – calificată în finală

2. Doris Iorga – 38 p

3. Elena Elida Târţopan – 17 p

4. Oana Leonta – 15 p

5 aprilie 2013 – etapa muzica de camera

1. Cvartetul Solartis – 31 p – calificat in finala  *

2. Trio cu pian al Academiei de Muzică Gheorghe Dima – 31.p

3. Trio cu pian al Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti – 28 p

4. Cvartetul Avrio – 23 p

* Conform regulamentului în caz de egalitate, alegerea invitatului special este hotărâtoare. În cazul de faţă între Cvartetul Solartis şi Trio-ul cu pian al Academiei de Muzică Gheorghe Dima a ales pianista Verona Maier.

4 aprilie 2013 – etapa violoncel

1. Horaţiu Luduşan – 68 p – calificat în finală

2. Marius Stancu – 62 p

3. Alexandra Pascaru – 24 p

4. Alexandru Totan – 15 p

5. Adrian  Harabaru – 7 p

3 aprilie 2013 – etapa pian

1. Teodora Ţepeş – 101 p – calificată în finală

2. Ieronim Gugu – 100 p

3. Iulian Ochescu – 34 p

4. Ioana Cojuharov – 18 p

5. Mădălina Claudia Dănilă – 16 p

2 aprilie 2013 – etapa clarinet- fagot

1. Mihai Boboiescu – 65 p – calificat in finala

2. Eduard Nicolae Chirea – 43 p

3. Stefan Voinic – 39 p

4. Bogdan Anton – 35 p

1 aprilie 2013 – etapa vioara

1. Simina Croitoru – 73 p – calificata in finala

2. Sabin Penea – 63 p

3. Andra Andrei – 32 p

4. Laura Sandru – 31 p

5. Radu Barabancea – 27 p

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s




%d bloggers like this: